آبجکت آماده ، بخش مورد علاقه هر 3dartist در اجرای پروژه های طراحی سه بعدی، مدل های آماده سرعت ما را در طراحی و اجرای پروژه های سه بعدی به سرعت نور نزدیک می کنند. استفاده از آبجکت آماده بستگی به پروژه ما دارد، در برخی از پروژه ها ما می توانیم بخش زیادی از صحنه خود را با استفاده از آبجکت های آماده چیدمان کنیم و این بسیار کاربردی و سریع است. آبجکت آماده سه بعدی برای نرم افزار های مختلف به صورت مجزا وجود دارد، در ویدیو آموزش استفاده از آبجکت آماده ما نحوه کار با مدل سه بعدی در نرم افزار 3Ds Max و موتور رندر VRay را بررسی می کنیم، با سجی کوک همراه باشید…

مدل سه بعدی چیست؟

به فرآیند توسعه و بازنمایی سطح اجسام به صورت سه بعدی که با استفاده از محاسبات ریاضی توسط نرم افزار طراحی سه بعدی انجام می شود مدل سازی سه بعدی رایانه ای گفته می شود و مدل مجازی حاصل مدل سه بعدی نامیده می شود.

ساده تر توضیح بدهم، در واقع مدل سه بعدی یک شبیه سازی از اجسام واقعی در محیط کامپیوتر است.

3DArtist

شخصی که در زمینه ساخت و تولید مدل سه بعدی فعالیت می کند و توانای شبیه سازی اجسام در محیط یک یا چند نرم افزار طراحی سه بعدی را داراست یک هنرمند سه بعدی یا 3DArtist نامیده می شود.

آبجکت آماده چیست؟

همه می دانیم در دنیای واقعی پیرامون ما بی نهایت جسم جاندار و بی جان حضور دارند، پس می توانیم بی نهایت مدل سه بعدی برای شبیه سازی هر کدام از این اجسام ایجاد کنیم، این فرایند مدل سازی زمان بر و نیازمند دانش و تخصص است، افراد بسیار زیادی از تمام دنیا مدل های را در محیط نرم افزار طراحی و ایجاد می کنند، که بسیار از آنها حرفه ای و در سطح 99% واقع گرایانه این کار را انجام می دهند، اگر ما این مدل های سه بعدی را به صورت آماده در اختیار داشته باشیم، در واقع از آبجکت آماده استفاده کرده ایم و می توان نتیجه گرفت که آبجکت و مدلی که از قبل توسط یک 3DArtist دیگر ساخته شده است، آبجکت آماده نامیده می شود.

آبجکت آماده بسیار پرکاربرد است و نیاز جامعه طراحی سه بعدی به مدل های آماده باعث ایجاد بازاری برای 3DArtist های حرفه ای شد، امروزه فروش مدل آماده سه بعدی یک بازار کار مناسب برای متخصصان این حوضه است.

ویدیو آموزش استفاده از آبجکت آماده در 3Ds Max

استفاده از آبجکت آماده بسیار ساده و سریع است و می تواند سرعت عمل شما در ارائه طرح های سه بعدی را به شدت افزایش دهد، نحوه کار با این مدل ها در ویدیو به صورت کامل توضیح داده شده است.

آموزش استفاده از آبجکت آماده در تری دی مکس مختصر و مفید:

زمان کل: 4 دقیقه

دانلود مدل سه بعدی آماده

از دسته بندی دانلود مدل سه بعدی در سایت CGKOK می توانید به یکی از بزرگترین آرشیو های آبجکت آماده دسترسی داشته باشید، آبجکت مورد نظر را دانلود و از حالت فشرده خارج کنید.

وارد کردن آبجکت آماده به صحنه سه بعدی

برای این کار فقط کافی است پروژه خود را در مکس باز کنید، فایل MAX آبجکت آماده را در صحنه خود و داخل مکس دراگ اند دراپ کنید و گزینه Merge را بزنید تا آبجکت در صحنه شما ادغام شود. (توضیحات کاملتر در ویدیو)

لود کردن تکسچر های آبجکت آماده برای رندر صحیح متریال ها

بعد از وارد کردن یک آبجکت نیاز هست مسیر تکسچر های آن به مکس معرفی شود برای انجام این کار از منوی customize گزینه configure project paths را بزنید، در پنجره باز شده در قسمت External File مسیر تکسچر های آبجکت آماده را به نرم افزار مکس معرفی کنید.(توضیحات کاملتر در ویدیو)

از کجا آبجکت آماده دانلود کنیم؟

همانطور که گفتیم در دنیا بی نهایت جسم جاندار و بی جان وجود دارد و اگر بخواهیم مدل شبیه سازی شده ی همه آنها را بسازیم بی نهایت زمان نیاز دارد، دسترسی به آرشیوی که تعداد بیشتری مدل سه بعدی را در اختیار ما قرار دهد و بتوانیم مدل مورد نیاز خود را در آن به راحتی پیدا کنیم به خصوص مدل های عمومی و پرکاربرد بسیار کاربردی و ارزشمند است، این آرشیو بزرگ را در دسته بندی دانلود مدل سه بعدی در سایت CGKOK می توانید پیدا کنید، یکی از کاملترین مجموعه های مدل سه بعدی آماده در ایران که هر مدلی برای پروژه خود نیاز دارید را می توانید از آن دانلود کنید.

معرفی تعدادی از مجموعه مدل سه بعدی حرفه ای در سایت CGKOK

دانلود آرچ مدل – Evermotion – Archmodel

بزرگترین، حرفه ای ترین و دقیق ترین مجموعه آبجکت آماده سه بعدی در زمینه طراحی معماری و موارد مرتبط و نزدیک به آن در دنیا آرشیو آرچ مدل از کمپانی اورموشن است، این مجموعه به صورت ولوم های مختلف ارائه می شود، هر ولو شامل یک مجموعه آبجکت در یک موضوع طراحی است، این آرشیو بسیار بزرگ متنوع و کاربردی است، بسیار منظم و دارای کاتالوگ اختصاصی است و می توان مدل مورد نظر را بسیار ساده و سریع از بین یک آرشیو بزرگ پیدا کرد.

تمامی ولوم های این مجموعه به همراه هر ولوم جدیدی که در آینده منتشر می شود را از این پست در سایت CGKOK همیشه می توانید دانلود کنید.

دانلود آرچ مدل

دانلود آبجکت 3dsky

تری دی اسکای یکی از آرشیو های آبجکت حرفه ای در دنیاست، آبجکت های پریمیوم این مجموعه بسیار دقیق و با کیفیت هستند، یکی از کاملترین آرشیو های آبجکت های این سایت را در سایت سیجی کوک در اختیار دارید، مجموعه ای بزرگ از آبجکت های PRO از 3dsky در این دسته بندی در اختیار شماست…

دانلود 45 مدل سه بعدی مبل مدرن

دانلود آبجکت میز و صندلی

آرشیو سیجی اکسیس یکی از مجموعه های بسیار منظم و حرفه ای دنیای مدل های آماده است، مجموعه های این سایت به صورت موضوعی در ولوم های مختلف منتشر شده است و هر کدام شامل مدل های در یک موضوع خاص است و با داشتن کاتالوگ اختصاصی دسترسی به آبجکت های آن بسیار ساده و سریع است. آرشیو کامل را در این دسته بندی در CGKOK می توانید دانلود کنید.

آموزش استفاده از آبجکت آماده - 4

پرسش و پاسخ و رفع اشکال

اگر سوالی در این زمینه دارید می توانید در بخش کامنت های همین پست ارسال کنید، حتما بررسی و پاسخ داده خواهد شد، اگر نظری در این مورد دارید یا اطلاعات خاص دیگری که به این مطلب بتوانید اضافه کنید حتما در بخش کامنت ها برای ما ارسال کنید.

این مطلب را هم ببینید: آموزش استفاده از صحنه آماده سه بعدی