در آموزش امروز نحوه استفاده از ترانزیشن ها، پروژه های آماده ترانزیشن و نحوه سفارشی سازی آنها در داوینچی ریزالو را با هم بررسی می کنیم. ترانزیشن ها هم همانطور که می دانید جلوه یا افکتی هستند که ما را از تصویر یا ویدیو A به تصویر یا ویدیو B به یک شکلی گرافیکی و جذاب منتقل می کنند. توجه داشته باشید که استفاده از مقداری خلاقیت برای رفتن از یک عکس به عکس دیگر می‌تواند جریان ویرایش شما را بهبود بخشد. استفاده از ترانزیشن‌ها حتی می‌تواند به شما کمک کند دو عکسی که از یکدیگر بیگانه به نظر می‌رسند را به هم متصل کنید. با آموزش استفاده از ترانزیشن در داوینچی ریزالو در بخش آموزشی سیجی کوک با ما همراه باشید…

آموزش DaVinci Resolve Video Transitions

خوب قبل از هر چیزی از دسته بندی پروژه آماده داوینچی ریزالو در سایت cgkok می توانید به یک آرشیو بزرگ و کاربردی از ترانزیشن های آماده برای Resolve دسترسی داشته باشید و پروژه های آماده و ترانزیشن های آماده را از این بخش دانلود کنید.

باید بدانید که پنج دسته مختلف از ترانزیشن در Resolve وجود دارد، اگرچه می‌توانید استدلال کنید که تنها سه گروه بزرگ وجود دارد. هر کدام می‌تواند تأثیر مشخصی بر جریان ویدیوی شما داشته باشد، بیاید این چند مورد را بررسی کنیم تا متوجه شویم در هر موقعیت کدام ترانزیشن برای کار ما مناسب تر است.

  • Dissolve: یکی از کلاسیک ترین ترانزیشن ها در فیلمبرداری. یک عکس در عکس بعدی یا یک صفحه سیاه محو می شود.
  • Iris/Shape: شات B به تدریج شات A را می پوشاند، به شکل دایره یا هر شکل دیگری که می توانید فکر کنید تا زمانی که کل صفحه را اشغال کند.
  • Wipe, Motion: شات B شات A را دور می‌کند یا می‌پوشاند.
آموزش ترانزیشن در داوینچی ریزالو

در حالی که گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد، مهم ترین چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که یکدست باشید. شما نباید از یک ترانزیشن به عنوان یک ترفند فقط یک بار در کار خود استفاده کنید، زیرا برای مخاطبان شما به شکلی جذاب نخواهد بود. انتخاب های ترانزیشن شما باید بخشی از سبک ویرایش شما باشد، به این معنی که اگر یک ترانزیشن را یک بار اعمال کنید، باید آن نوع ترانزیشن را دو یا سه بار در طول ویدیو اعمال کنید.

اکنون، بیایید ببینیم که چگونه این ترانزیشن های ویدئویی پیش فرض را در DaVinci Resolve اعمال کنیم.

فوتیج های خود را وارد DaVinci Resolve کنید

فیلم خود را به media pool وارد کنید (میانبر صفحه کلید برای وارد کردن Cmd ⌘+I است). همچنین می توانید فیلم را از پنجره Finder بکشید و رها کنید.

با فوتیج ها Timeline ایجاد کنید و ویرایش را شروع کنید

در مرحله بعد، زمان ایجاد یک Timeline جدید است. ساده ترین راه این است که کلیپ های خود را انتخاب کنید و روی آنها کلیک راست کرده و Create New Timeline From Selected Clips را انتخاب کنید.

ایجاد یک Timeline به این ترتیب تضمین می کند که اندازه و نرخ فریم مشابه برای کلیپ های شما وجود دارد. اگر به تنظیمات دیگری نیاز دارید، در حین ایجاد Timeline به استفاده از تنظیمات سفارشی بروید.

سپس به تب Edit بروید تا شروع به کار کنید. هنگامی که کلیپ های خود را در کنار یکدیگر در Timeline قرار دادید، آماده اعمال ترانزیشن هستید.

Transition را اعمال کنید

مطمئن شوید که Effects Library برای نمایش فعال است. آن را در سمت راست بالای صفحه، درست در کنار Media Pool پیدا خواهید کرد. پس از فعال شدن، تمام افکت ها نمایش داده می شوند. در صورت نیاز Video Transitions را انتخاب کنید.

ترانزیشن مورد نظر را روی کلیپ ها در Timeline بکشید و رها کنید. یک کادر شفاف بین کلیپ ها ظاهر می شود: این ترانزیشن شماست!

اگر کادر سفید روی یک کلیپ ظاهر شد یا اصلاً ظاهر نشد – نترسید! تنظیمات مشکلی ندارد فقط به این معنی است که یک کلیپ فریم کافی برای انتقال ندارد. شما باید مطمئن شوید که کلیپ ها به اندازه کافی طولانی هستند.

ساخت Adjustments در آموزش استفاده از ترانزیشن در داوینچی ریزالو

برای تنظیم مدت زمان انتقال، مستقیماً روی Timeline، دو طرف کادر سفید را بکشید تا به طول دلخواه برسید.

مدت زمان ایده آل به جریان کاری و سبک ویرایش شما بستگی دارد. برای اطمینان از اینکه انتقال به خوبی کار می کند، از 10 ثانیه یا بیشتر قبل از برش، کلیپ را تماشا کنید.

همچنین، می‌توانید زمان ترانزیشن را با انتخاب آن در جدول زمانی و سپس کلیک بر روی دکمه مربع سفید داخل ترانزیشن تغییر دهید. می‌توانید با استفاده از فریم‌های کلیدی در منحنی‌های زیر، شتاب ترانزیشن را تنظیم کنید.

اگر تنظیمات بصری برای شما به اندازه کافی دقیق نیستند، خبر خوبی برای شما دارم – از سفارشی سازی پارامتریک می توانید استفاده کنید، اینطوری باید انجام اش بدید…

ابتدا مطمئن شوید که پنل Inspector فعال است. می توانید با کلیک بر روی نماد Inspector در گوشه سمت چپ بالای صفحه، آن را باز کنید. سپس، ترانزیشن خود را انتخاب کنید تا گزینه های آن در Inspector نمایش داده شود.

می توانید هر پارامتر مربوطه را تنظیم کنید: مدت زمان، سبک، رنگ و موارد دیگر. اگر با برخی از گزینه های نمایش داده شده در اینجا آشنا نیستید، با آنها بازی کنید تا زمانی که آنها را درک کنید.

آموزش استفاده از ترانزیشن در داوینچی ریزالو (پروژه های آماده ترانزیشن)

خوب در این آموزش از یکی از قالب ها و پروژه های آماده ترانزیشن برای داوینچی ریزالو استفاده شده است، در این ویدیو آموزشی نحوه استفاده از ترانزیشن های آماده و نحوه ویرایش و سفارشی سازی آن ها را یاد خواهید گرفت، امیدوارم برای شما کاربردی باشد.

این مطلب را هم ببینید: آموزش استفاده از پروژه آماده داوینچی ریزالو