استفاده از HDRI یکی از تکنیک های جذاب برای نور پردازی و ایجاد محیط و بک گراند 360 درجه در طراحی سه بعدی است، کار با HDRI در موتور رندر ها و نرم افزار های مختلف با همدیگر متفاوت است، اما ساختار و کاربرد HDRI در همه آن ها یکی است، استفاده از HDRI از جمله تکنیک های است که برای دریافت رندر واقع گرایانه از آن استفاده می کنیم و در صورت استفاده صحیح از تکنیک ها و هماهنگی با صحنه می تواند یک رندر نهایی بسیار رئال و واقعی را در اختیار ما قرار دهد، همچنین نور پردازی و ایجاد محیط با HDRI یکی از تکنیک های حرفه ای و پرکاربرد در رندر استودیوی است، در ویدیو آموزش استفاده از HDRI در VRay تمامی نکات و تکنیک ها برای استفاده از HDRI در موتور رندر VRay در نرم افزار 3ds max را خدمت شما توضیح داده ام ، با سیجی کوک همراه باشید…

HDRI چیست؟

HDRI کوتاه شده عبارت High-dynamic-range imaging یا (تصویر برداری با دامنه داینامیک بالا) است، تصاویر معمولی معمولا به صورت 8 بیت هستند مانند تصاویر JPG اما تصاویر HDR به صورت 32 بیت هستند و به همین دلیل تصاویر HDR دارای کیفیت بسیار بالاتر و حجم بسیار بالاتر از تصاویر معمولی هستند، همچنین محدود رنگی در این تصاویر بسیار بیشتر از تصاویر معمولی می باشد و این امکان را به ما می دهد تا با کنترل بیشتری نور و رنگ را در آنها کنترل کنیم.

تصاویر HDRI همان تصاویر HDR به صورت 360 درجه هستند، که به صورت گسترده در صنعت شبیه سازی کامپیوتری CGI و نور پردازی پروژه های رندرینگ از این تصاویر استفاده می شود، با توجه به 360 درجه بودن، برای ایجاد محیط و بک گراند 360 درجه از این تصاویر در طراحی صحنه های سه بعدی به ویژه صحنه های طراحی اکستریور و اینتریور معماری و صحنه های استودیویی استفاده می شود.

ویدیو آموزش استفاده از HDRI در VRay برای 3Ds Max

استفاده از HDRI در نرم افزارها و موتور رندر های مختلف با هم تفاوت دارد، اما یکی از پرکاربرد ترین و پرطرفدار ترین موتور رندر های حاضر، موتور رندر VRay برای 3Ds Max است، در این ویدیو تمامی نکات و تکنیک ها برای استفاده از HDRI در این موتور رندر را به صورت کامل توضیح داده ام.

آموزش استفاده از HDRI در VRay برای 3Ds Max مختصر و مفید:

زمان کل: 5 دقیقه

دانلود HDRI

ابتدا از دسته بندی دانلود HDRI در سایت CGKOK فایل های HDRI مورد نیاز خود را دانلود و از حالت فشرده خارج کنید.

ساخت MAP برای استفاده از HDRI

در تری دی مکس موتور رندر فعال را وی ری قرار دهید، متریال ادیتور را باز کنید و از قسمت MAP های VRay یک VRay hdri را انتخاب کنید تا تنظیمات آن باز شود. از قسمت Bitmap فایل HDRI که دانلود کرده بودید را لود کنید تا روی MAP اعمال شود.( توضیحات کامل تر تنظیمات در ویدیو موجود است)

ساخت VRay light برای استفاده از HDRI

یک نور VRay light با type حالت dome ایجاد کنید، در هر جای صحنه می توانید این نور را قرار دهید و محل خاصی نیاز نیست، از متریال ادیتور map که در مرحله قبل ساخته بودید را در قسمت texture نور خود دراگ کنید و map را به نور خود اضافه کنید. ( توضیحات کامل تر تنظیمات در ویدیو موجود است)

از کجا HDRI دانلود کنیم؟

یکی از مواردی که در مورد HDRI مهم است، هماهنگی HDRI از لحاظ زمان و آب و هوا و شرایط محیطی با کار ماست، دسترسی به آرشیو بزرگ از HDRI که فایل های حرفه ای و با کیفیت را برای ساعات مختلف شبانه روز، آب و هوا های مختلف، محیط های داخلی با موضوعات متفاوت و … می تواند برای 3DARTIST ارزشمند باشد. این آرشیو بزرگ در بخش دانلود HDRI در سایت CGKOK در اختیار شماست، یکی از کاملترین آرشیو های ایران برای تصاویر HDRI حرفه ای…

معرفی تعدادی از مجموعه های تصاویر HDRI در سایت سیجی کوک

دانلود تصاویر hdri با کیفیت

این مجموعه تحت عنوان VizPeople – HDRI Vol 1-2 و در 2 پارت ارائه شده است. هر یک از این ولوم ها دارای 10 تصویر HDRI با کیفیت و در مجموع 20 تصویر HDRI با کیفیت و رزولوشن فوق العاده از تصاویر آسمان و بک گراند محیطی در ساعات مختلف شبانه روز و آب و هوای متنوع آفتاب، نیمه ابری و ابری می‌ باشد.

دانلود تصاویر hdri با کیفیت

دانلود hdri آسمان

این آرشیو در 2 پارت ارائه شده که هر یک از این ولوم ها دارای 10 تصویر HDRI با کیفیت و در مجموع 20 تصویر HDRI از آسمان در حالات مختلف نوری، ساعات متفاوت و وضعیت های متنوع ابری تا هوای صاف می باشد.

دانلود hdri آسمان

دانلود تصاویر HDRI فضای داخلی و خارجی

با دریافت این مجموعه از 16 فایل hdri با کیفیت از انواع محیط و فضاهای داخلی و خارجی معماری بهره مند خواهید شد. معماران و طراحان سه بعدی از این آرشیو در رندرینگ و نورپردازی محیطی فضا های مختلف در پروژه های سه بعدی سازی فضای معماری استفاده می نمایند.

دانلود تصاویر HDRI فضای داخلی و خارجی

دانلود تصاویر HDRI آسمان

ین مجموعه در 6 پارت ارائه شده و شامل 45 فایل HDR در شرایط آب و هوایی تابستان، زمستان، طلوع، غروب، آسمان روشن و ابری، صبح، شب، بعداز ظهر و … می باشد.

دانلود تصاویر HDRI آسمان

دانلود تصاویر VHDRI اسکای – کالکشن بیست و یکم

این مجموعه شامل 20 عکس VHDRI آسمان با کیفیت و کاملا کروی با محدوده دینامیکی بسیار بالا (تا 25 EV) می باشد. 

دانلود تصاویر VHDRI اسکای

پرسش و پاسخ و رفع اشکال

اگر سوالی در این زمینه دارید می توانید در بخش کامنت های همین پست ارسال کنید، حتما بررسی و پاسخ داده خواهد شد، اگر نظری در این مورد دارید یا اطلاعات خاص دیگری که به این مطلب بتوانید اضافه کنید حتما در بخش کامنت ها برای ما ارسال کنید.

این مطلب را هم ببینید: آموزش استفاده از پریست لایت روم موبایل و دسکتاپ