فونت ها یکی از پر کاربرد ترین ابزار ها در بین تمامی کاربران کامپیوتر هست و تقریبا همه در یک زمانی نیاز دارند یک سری فونت به سیستم خود اضافه کنند، من زانیار فتحی هستم و اگر برای نصب و استفاده از فونت ها در ویندوز نیاز به راهنمایی دارید با ویدیو آموزش نصب فونت در ویندوز حتما همراه من باشید، سعی کردم خیلی ساده و سریع نحوه اضافه کردن هر فونتی را خدمت شما توضیح بدم، همچنین برای مثال در یکی از نرم افزار های گرافیکی نحوه فراخوانی فونت نصب شده و استفاده از آن را توضیح داده ام که آموزش کامل و جامعی در این زمینه آماده کرده باشم، با سیجی کوک همراه باشید…

فونت چیست؟

خوب فونت ها پرکاربرد ترین ابزار و اولین مورد لازم برای تایپ و نمایش متن در کامپیوتر هستند و شما در هر زمینه ای فعالیت دارید در صورتی که نیاز به تایپ هر متنی داشته باشید در واقع از یک فونت برای نمایش شکل دیداری آن متن استفاده می کنید. پس به نظرم بهتر هست قبل از هر چیزی خدمت شما توضیح بدم که اصلا فونت چی هست؟ 

در زمان گذشته که تکنولوژی به این شکل پیشرفت نکرده بود، هر کسی با دست خط شخصی خودش یک مطلب را می نوشت، که بزرگترین اشکال این بود که دست خط ها با هم متفاوت بود، و بسیاری از مردم برای خواندن متن دچار مشکل می شدند، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی دیگر مهم نیست که چه کسی متن را تایپ می کند، تمامی مطالب و مقالات با یک خروجی یکسان تحت یک استاندارد خاص که به آن فونت (FONT) میگویند، آماده و ارائه می شوند.

در واقع فونت (FONT) مجموعه ای از علائم و کارکتر های متنی است که یک ظاهر مشخص دارند و نوع و شکل نمایش متن های زبان های مختلف را مشخص می کنند.

فونت در طراحی گرافیکی

خوب اهمیت فونت ها را که همه ی ما می دونیم و هر کسی که در کارها طراحی به ویژه کارهای طراحی گرافیکی هست، می داند استفاده از فونت های اختصاصی و فونت ها کمتر دیده شده می تواند بخش تایپوگرافی کار را متحول کند و در ارائه کارهای بسیار خاص و جذاب بسیار موثر خواهد بود. 

ظاهر نمایش تمامی بخش های متنی در تمامی نرم افزار های گرافیکی و در تمامی طراحی های هنری و دیجیتالی به عهده فونت ها است، و دسترسی به آرشیو بزرگ و خلاقانه از فونت ها میتواند برای طراحان بسیار کاربردی و ارزشمند باشد ، تا بتوانند برا اساس موضوع هر کاری بهترین ارائه متنی را داشته باشند.

در واقع متن ها و فونت های که با متن را تایپ می کنیم یکی از اصلی ترین و مهمترین بخش ها در تمامی آثار گرافیکی و تصویری هستند و استفاده از فونت های خاص می تواند در ارائه هرچه بهتر و حرفه ای تر آثار بسیار کاربردی باشد.

آموزش نصب و استفاده از فنوت در ویندوز

از کجا فونت دانلود کنیم؟

یکی از موارد مهم برای افزایش سرعت در ارائه محتواهای متنی دسترسی به آرشیو بزرگ و حرفه ای فنوت های خاص و اختصاصی هست، که هم کمتر دیده شده باشند و هم شکل گرافیکی مورد نیاز ما را داشته باشند در بخش دانلود فونت از سایت سیجی کوک می توانید به این آرشیو بزرگ و حرفه ای از فونت ها دسترسی داشته باشید. همچنین در بخش فونت انگلیسی سایت فونت های حرفه ای از تمام دنیا جمع آوری می شوند، که می توانند بخش تایپوگرافی انگلیسی هر کاری را زیر و رو کنند.

ویدیو آموزش نصب فونت در ویندوز

خوب توضیحات ابتدای که لازم بود برای آشنایی اولیه با فونت ها بدانید را خدمت شما عرض کردم در ادامه در یک ویدیو کوتاه خدمت شما توضیح دادم که هر فونتی چه فارسی چه انگلیسی و هر فونت دیگری را به چه صورت در ویندوز نصب کنید و در نرم افزار های مختلف فراخوانی کنید و از آنها استفاده کنید.

راهنمای سریع نصب فونت در ویندوز ( برای مشاهده توضیحات کامل ویدیو آموزشی را ببینید)

2 2 دقیقه

کپی کردن فایل فونت دانلود شده…

فایل فونت های که دانلود کرده اید را انتخاب کنید، روی آن ها کلیک راست کنید و گزینه COPY برای کپی شدن را بزنید.

رفتن به مسیر نصب فونت ها در ویندوز

برای نصب فونت ها به مسیر C:\Windows\Fonts در سیستم خود بروید.

پیست کردن و قرار دادن فونت ها در فولدر فونت ویندوز

در فولدر Fonts کلیک راست کردن و گزینه paste را بزنید تا فایل های کپی شده در مرحله اول در ویندوز شما نصب شود.

استفاده از فونت ها در نرم افزار های مختلف

در هر نرم افزاری که تایپ می کنید در بخش انتخاب فونت اسم فونتی که نصب کرده اید را سرچ کنید و آن را انتخاب کنید.

خوب در پایان هم ممنونم که با در این آموزش همراه من بودید، می توانید سایر آموزش ها را از همین دسته بندی در سایت سیجی کوک مشاهده کنید و همچنین از بخش دانلود سایت سیجی کوک برای دسترسی به بزرگترین آرشیو سیجی و ابزار های طراحی در ایران استفاده کنید.

پرسش و پاسخ و رفع اشکال

اگر سوالی در این زمینه دارید می توانید در بخش کامنت های همین پست ارسال کنید، حتما بررسی و پاسخ داده خواهد شد، اگر نظری در این مورد دارید یا اطلاعات خاص دیگری که به این مطلب بتوانید اضافه کنید حتما در بخش کامنت ها برای ما ارسال کنید.

این مطلب را هم ببینید: آموزش استفاده از پروژه آماده پریمیر