احتمالا در آموزش های نصب نرم افزار های مختلف با این مورد مواجه شده اید که گفته شده ” دسترسی نرم افزار به اینترنت را از طریق فایروال ویندوز مسدود کنید یا قطع کنید” با انجام این کار دسترسی آن نرم افزار به اینترنت قطع خواهد شد و فعال ساز نرم افزار مربوطه هیچوقت غیر فعال نخواهد شد و نرم افزار همیشه در اختیار شما خواهد بود، اگر برای انجام این کار نیاز به راهنمایی دارید با آموزش قرار دادن نرم افزار در فایروال ویندوز و قطع دسترسی برنامه به اینترنت با سیجی کوک همراه باشید.

چرا این کار را انجام می دهیم؟

بسیاری از نرم افزار ها و بازی ها بعد از نصب برای تست سریال و کدهای فعال سازی قانونی به سرور سایت مربوطه وصل می شوند، تا اصالت آن را تست کنند.

به دلیل اینکه در ایران به دلایل مختلف امکان خرید و دسترسی به سریال های فعال سازی اصلی از کمپانی مربوطه وجود ندارد، از فعال ساز ها و سریال های فیک برای فعال سازی نرم افزار ها استفاده می شود و اگر برنامه مربوطه امکان دسترسی به اینترنت را داشته باشد، به سرور اصلی متصل شده و این مورد را تشخیص داده و فعال ساز شما را غیر فعال می کند و امکان دسترسی به نرم افزار برای شما وجود نخواهد داشت.

به همین دلیل با قرار دادن فایل اجرای اصلی نرم افزار یا بازی در فایروال ویندوز یا آنتی ویروس، مانع دسترسی آن به اینترنت شده و مانع غیر فعال شدن نرم افزار خواهیم شد.

این مطلب را هم ببینید: آموزش دانلود منیجر

آموزش قرار دادن نرم افزار در فایروال ویندوز و قطع دسترسی برنامه به اینترنت

1- باید بخش Windows Firewall را در سیستم خود اجرا کنید، که برای دسترسی به آن راههای مختلف زیر وجود دارد و هیچ تفاوتی خاصی با هم ندارند.

  • پیشنهادی ویندوز 10: روی آیکون استارت ویندوز کلیک راست کنید، گزینه Search را انتخاب کنید و عبارت Windows Firewall را سرچ کنید، آیکون این برنامه برای شما پیدا می شود و می توانید روی آن کلیک کنید، ( این روش در تصویر اول نمایش داده شده است)
  • از منوی استارت Start ویندوز بر روی گزینه Control Panel کلیک کنید، یا Control Panel را سرچ کنید و وارد آن شوید. سپس در Control Panel گزینه Windows Firewall را کلیک کنید تا اجرا شود.
آموزش سرچ در ویندوز
آموزش Windows Firewall

2-در پنجره Windows Defender Firewall از لیست سمت چپ گزینه Advanved settings را انتخاب کنید.

آموزش Firewall ویندوز 10

3-در پنجره بعدی از پنل سمت چپ ابتدا گزینه Inbound Rules را انتخاب کنید و سپس از پنل Action ( سمت راست ) روی گزینه New Rule… کلیک کنید.

آموزش قرار دادن نرم افزار در فایروال ویندوز و قطع دسترسی برنامه به اینترنت

4- در پنجره Rule Type گزینه program بصورت پیش فرض انتخاب شده است. بر روی کلید Next کلیک کنید.

آموزش قرار دادن نرم افزار در فایروال ویندوز

5-در پنجره Program گزینه This program path را انتخاب و با کلید بر روی دکمه Browse فایل اجرایی (.exe) نرم افزار مورد نظر خود را انتخاب و سپس بر روی Next کلیک کنید. ( فایل اجرای هر نرم افزار در محل نصب نرم افزار در سیستم شما و با اسم خود آن نرم افزار و پسوند (.exe) است در این مرحله باید به محل نصب نرم افزار رفته و این فایل را انتخاب کنید تا دسترسی آن به اینترنت را در مرحله بعد قطع کنیم. )

آموزش قطع دسترسی برنامه به اینترنت

6-در پنجره Action گزینه Block the connection را انتخاب کنید و بر روی گزینه Next کلیک کنید.

آموزش قطع دسترسی نرم افزار به اینترنت از طریق فایروال ویندوز

7-در پنجره بعدی Profile ، بطور پیش فرض هر سه مورد انتخاب شده است. بر روی کلید Next کلیک کنید.

قطع دسترسی نرم افزار به اینترنت از طریق فایروال ویندوز

8-در پنجره بعدی در فیلد Name یک نام برای این محدودیت تعیین کنید ( معمولا اسم نرم افزار را تایپ می کنیم ) ، بر روی کلید Finish کلیک کنید تا دسترسی خروجی اطلاعات از نرم افزار قطع شود.

قطع دسترسی نرم افزار به اینترنت

9- در انتها باید اسمی که تعیین کرده اید را در لیست Inbound Rules به شکل زیر ببینید و نرم افزار مورد نظر به لیست اضافه شود. ( هر زمان که بخواهید این محدودیت را برای این نرم افزار بردارید، فقط کافی است اسم آن را انتخاب کرده و گزینه Delete را بزنید تا حذف شود. )

قرار دادن نرم افزار در فایروال ویندوز

10- نیاز هست این مراحل برای بخش Outbound Rules‌ هم تکرار شود، در همان پنجره این بار گزینه Outbound Rules‌ را از سمت چپ انتخاب کنید و سپس از پنل Action ( سمت راست ) روی گزینه New Rule… کلیک کنید.

آموزش Outbound Rules‌

11- همه این مراحل ( از مرحله 4 تا 9 ) را به همان شکل، دوباره برای Outbound Rules‌ هم تکرار کنید تا کار به پایان برسد.

به این ترتیب در آموزش قرار دادن نرم افزار در فایروال ویندوز و قطع دسترسی برنامه به اینترنت نحوه قطع دسترسی نرم افزار به اینترنت از طریق فایروال ویندوز را خدمت شما توضیح دادیم که امیدوارم کاربردی باشد، اگر سوالی دارید یا راهنمایی نیاز دارید در کامنت های همین پست درج کنید حتما بررسی خواهد شد.

پرسش و پاسخ و رفع اشکال

امیدوارم این آموزش کاربردی برای شما مفید بوده باشد، اگر سوالی دارید یا راهنمایی نیاز دارید در کامنت های همین پست ارسال کنید حتما بررسی خواهد شد.

این مطلب را هم ببینید: آموزش اعتماد سازی فایل‌ ها در ویندوز دیفندر