ویندوز Defender یک برنامه کاربردی برای افزایش امنیت در ویندوز است و وجود آن امنیت فایل ها و سیستم شما را ارتقا می دهد، اما گاهی پیش می آید که بعضی از فایل های مورد نیاز شما را به اشتباه از سیستم پاک می کند، برای مثال شاید برای شما هم پیش آمده باشد که فایل کرک یا فعال ساز یک نرم افزار به صورت اتوماتیک از سیستم شما حذف می شود و امکان استفاده از آن برای فعال سازی نرم افزار مورد نظر را ندارید. در آموزش اعتماد سازی فایل‌ ها در ویندوز دیفندر خدمت شما توضیح خواهیم داد که چگونه فایل های مورد نظر خود را در ویندوز دیفندر ایمن اعلام کنیم که به صورت اتوماتیک حذف نشوند. با CGKOK همراه باشید.

Windows defender چیست؟

Windows defender یکی از برنامه های ویندوز 10 است که مانند یک آنتی ویروس عمل می کند و در واقع یک آنتی ویروس پیش فرض به همراه ویندوز هست که وظیفه ارتقا امنیت ویندوز و کاربران را به عهده دارد، این برنامه در بک گراند به صورت اتوماتیک در حال اجرا است و وظیفه آن این هست که فایل‌های کامپیوتر شما را برای شناسایی بدافزارها اسکن ‌کند.

چرا Windows defender بعضی از فایل ها را حذف می کند؟

در واقع هیچکدام از فایل های شناخته شده و بدون مشکل امنیتی توسط این برنامه حذف نخواهد شد و اگر فایل توسط این برنامه حذف شود یا یک فایل ناشناخته یا یک فایل نا ایمین است، معمولا فایل های Crack ، patch یا keygen نرم افزار ها یا بازی های مختلف توسط ویندوز دیفندر به صورت اتوماتیک حذف می شوند. در حالی که ما از وجود این فایل ها و عملکرد آنها آگاه هستیم و به آن ها نیاز داریم، در این حالت می توانیم با قرار دادن فایل یا فولدر های مورد نظر در لیست Exclude ویندوز دیفندر از حذف اتوماتیک این فایل ها جلوگیری کنیم و از آن ها برای فعال سازی برنامه و بازی های مورد نظر استفاده کنیم.

دقت داشته باشید فقط فایل ها یا فولدر های که از عملکرد و کاربرد آنها آگاه هستید در این لیست قرار دهید.

این مطلب را هم ببینید: آموزش winrar

عملکرد آنتی ویروس اختصاصی در ویندوز

دقت داشته باشید اگر شما یک آنتی ویروس مجزا روی سیستم خود نصب کرده اید، در واقع عمل حفظ امنیت فایل ها از ویندوز دیفندر به این نرم افزار منتقل می شود و ویندوز دیفندر غیر فعال و آنتی ویروس شما فعال می شود. در این مواقع اگر فایل که به آن نیاز دارید به صورت اتوماتیک حذف می شود، توسط آنتی ویروس شما حذف می شود و باید در تنظیمات آنتی ویروس خود آن فایل را اعتماد سازی و ایمن کنید.

آموزش اعتماد سازی فایل‌ ها در ویندوز دیفندر

1- برای شروع Windows Security را در قسمت Search ویندوز تایپ و سرچ کنید و برنامه Windows Security را اجرا کنید.

آموزش اعتماد سازی فایل‌ ها در Windows defender

2- در Windows Security، به قسمت Virus & Threat Protection رفته و روی Manage Settings کلیک کنید.

آموزش Windows defender

3- در پایین صفحه Virus & Threat Protection Settings و در قسمت Exclusions روی Add or Remove Exclusions کلیک کنید.

آموزش اعتماد سازی فایل‌ ها در ویندوز defender

4- در صفحه Exclusions فایل یا فولدر های که می خواهید اسکن نشوند و به صورت اتوماتیک حذف نشوند را اضافه کنید. برای این کار روی Add an Exclusion کلیک کنید. یک منو برای شما نشان داده می‌شود که می‌توانید هر کدام از گزینه‌های File، Folder، نوع File و Process را انتخاب کنید.

جلوگیری از حذف فایل های توسط ویندوز دیفندر
آموزش ایمن سازی فایل‌ ها در ویندوز دیفندر

File: با استفاده از این گزینه یک پنجره برای شما باز می شود و شما می توانید در سیستم خود یک یا چند فایل را انتخاب کنید تا توسط ویندوز دیفندر اسکن نشود.

Folder: توسط این گزینه می توانید یک فولدر را انتخاب کنید و ویندوز دیفندر هیچ فایل یا فولدری دیگری داخل این فولدر را اسکن یا حذف نمی کند. ( معمولا برای جلوگیری از حذف Crack ، patch یا keygen نرم افزار ها ما فولدری که این فایل ها در آن قرار دارند را توسط این گزینه انتخاب می کنیم تا از حذف اتوماتیک آنها جلوگیری کنیم )

نوع File: با استفاده از این گزینه می توانید به ویندوز دیفندر دستور بدهید یک فرمت فایل خاص را همیشه اسکن نکند، مثلا فایل های با فرمت PDF اسکن نشوند.

Process: اگر این گزینه را انتخاب کنید یک باکس برای شما نمایش داده می شود و در آن فرایند های در حال اجرا ( Process ها ) مورد نظر را انتخاب کنید تا ویندوز دیفندر اختلالی در اجرای آن ها ایجاد نکند. مانند اجرا کردن برنامه (explorer.exe). اگر مطمئن هستید که یک برنامه امن است ولی توسط دیفندر به عنوان بدافزار نشان داده می‌شود، می‌توانید از این قسمت آن را انتخاب کنید.

به این صورت می‌توانید فایل‌ها را از اسکن کردن توسط دیفندر exclude کنید. و اعتماد سازی فایل ها را انجام دهید. فایل ها یا فولدر های انتخاب شده در یک فهرست در صفحه Exclusions نشان داده می‌شود.

آموزش اعتماد سازی فایل‌ ها در ویندوز دیفندر

اگر بخواهید یکی از این موارد را از لیست Exclusions حذف کنید، کافی است روی آن یک کلیک کرده و گزینه Remove را بزنید.

آموزش ایمن سازی فایل‌ ها در Windows defender

بعد از انجام این موارد می توانید فایل یا فولدر مورد نظر خود را مطالبق آموزش اعتماد سازی فایل‌ ها در ویندوز دیفندر ایمن اعلام کنید و از آن استفاده کنید، توجه داشته باشید که اگر فایل مورد نظر را اکسترکت کرده این و حذف شده است ، ابتدا فولدر مورد نظر را در لیست Exclusions قرار دهید، سپس یک بار دیگر فایل را درون آن فولدر اکسترکت کنید.

پرسش و پاسخ و رفع اشکال

امیدوارم این آموزش کاربردی برای شما مفید بوده باشد، اگر سوالی دارید یا راهنمایی نیاز دارید در کامنت های همین پست ارسال کنید حتما بررسی خواهد شد.

این مطلب را هم ببینید: آموزش قرار دادن نرم افزار در فایروال ویندوز و قطع دسترسی برنامه به اینترنت