استفاده از متریال آماده یکی از راه های سریع و جذاب برای رسیدن به نتایج حرفه ای و با کیفیت در رندرینگ است، متریال های آماده اغلب توسط اشخاص و شرکت های فوق حرفه ای ساخته شده اند و به همین دلیل تمام نکات فنی و اصولی در طراحی آن ها رعایت شده است، این متریال ها به ما کمک می کنند بدون نیاز به صرف زمان زیاد برای ساخت یک ماده واقع گرایانه، آن را فقط با چند کلیک ساده انتخاب و روی آبجکت خود اعمال کنیم، نحوه کار با آنها ساده است و من در آموزش استفاده از متریال آماده در VRay به صورت کامل نحوه استفاده از متریال در موتور رندر VRay در نرم افزار 3DS max را توضیح داده ام، با سیجی کوک همراه باشید.

متریال چیست؟

در شبیه سازی رایانه ای CGI و طراحی سه بعدی ، متریال ها در واقع جنسیت مواد را مشخص می کنند و یکی از بخش های اصلی در رندر واقع گرایانه، متریال ها هستند، یک جسم بدون متریال، خام و نامفهوم است ، ما با متریال به آن آبجکت زندگی می بخشیم، یک متریال شامل ویژگی های ظاهری مختلف است، اینکه یک جسم، زبر هست یا صاف، نرم هست یا سخت، شفاف است یا کدر،چه رنگ یا جنسی دارد و بسیاری موارد دیگر… با استفاده از این پارامترها ما حس و حال واقعی بودن را به آبجکت خود منتقل می کنیم.

تکسچر چیست؟

در ساخت متریال های برای برخی پارامتر ها نیاز هست از تصاویر واقعی که از قبل به صورت حرفه ای و در شرایط خاصی عکاسی شده اند استفاده کنیم، برای مثال وقتی بخواهیم جنسیت چوب را به یک جسم اعمال کنیم، بهترین حالت استفاده از عکس با کیفیت سطح همان چوب است ، این تصاویر که در ساخت متریال های واقعی تر به ما کمک می کنند تکسچر هستند، که هرچه این تصویر با کیفیت تر، و در شرایط نوری بهتری عکاسی شده باشد، کیفیت نهایی متریال بالا تر خواهد بود.

متریال آماده چیست؟

خوب تمامی این مراحل برای ساخت یک متریال در یک پروژه طراحی سه بعدی را ما باید خودمان انجام بدهیم، برای طراحی یک متریال باید با تمامی پارامتر های که در اختیار داریم بر اساس موتور رندر خود آشنا باشیم و با علم در مورد یک متریال و آزمون و خطا در بعضی موارد با صرف زمان زیاد یک متریال را ایجاد کنیم ، برای مثال اگر متریال طلا نیاز داشته باشیم باید با تمام ویژگی های فلز طلا آشنا شویم، در مورد آن مطالعه داشته باشیم، نمونه های واقعی را بررسی کنیم و با توانانی در تنظیم پارامتر های نرم افزار، آن متریال را بسازیم.

حالا اگر همان متریال را قبلا یک شخص یا شرکت با توجه به تمام اصول و خواص فیزیکی آن ماده ساخته باشد و ما آن متریال را در اختیار داشته باشیم در واقع ما یک متریال نهایی با کیفیت را به صورت آماده در اختیار داریم و نیازی نیست مراحل زیادی را برای ساخت آن طی کنیم، فقط متریال آماده را در پروژه خود استفاده می کنیم و کار دیگری لازم نیست.

متریال آماده VRay

متریال های آماده ای هستند که به صورت تخصصی برای موتور رندر VRay آماده شده اند، این موتور رندر یکی از محبوب ترین و پرکاربرد ترین موتور های رندر برای نرم افزار های مختلف است و یکی از دلیل آن هم وجود منابع آماده بسیار زیاد برای این موتور رندر است، یکی از این منابع آماده متریال آماده حرفه ای است، که کار را برای کاربران این موتور رندر بسیار ساده و سریع می کنید.

ویدیو آموزش استفاده از متریال آماده در VRay

متریال های آماده بسیار کاربردی هستند و سرعت عمل ما را در نهایی کردن پروژه بسیار بالا می برند، نحوه استفاده از آن ها شامل چند مرحله ساده است که در ویدیو آموزش متریال آماده VRay در نرم افزار 3DS max کاملا توضیح داده شده است.

پاسخ به سوالات متداول در آموزش استفاده از متریال آماده

متریال آماده چی هست؟

ساخت متریال حرفه ای بسیار زمان بر و نیازمند علم در مورد ماده مورد نظر است، اگر این متریال از قبل توسط اشخاص دیگر ساخته شود و ما آن را در اختیار داشته باشیم، در واقع یک متریال آماده در اختیار داریم.

از کجا متریال آماده دانلود کنیم؟

از دسته بندی تکسچر و متریال در سایت CGKOK و دسته بندی متریال VRay برای موتور رندر وی ری متریال آماده دانلود کنید.

تفاوت متریال و تکسچر چیست؟

متریال ها در طراحی سه بعدی جنسیت و ویژگی های ظاهری یک ماده را مشخص می کنند، برای بخشی از این ویژگی های ظاهری نیاز هست از تصاویر واقعی آن ماده استفاده کنیم که به آن تصاویر تکسچر می گویند.

متریال یک موتور رندر مشخص را می توان در هر موتور رندر و نرم افزار استفاده کرد؟

خیر، هر موتور رندر و نرم افزاری شرایط و ویژگی های خاص خود را دارد و نمی توان متریال یک موتور رندر مثلا وی ری در تری دی مکس را در یک موتور رندر دیگر یا نرم افزار دیگر استفاده کرد، برای هر موتور رندر باید به صورت اختصاصی متریال ایجاد شود.

از کجا متریال آماده VRay دانلود کنیم؟

همانطور که متوجه شدید متریال آماده بسیار کاربردی است و سرعت عمل ما را در حد بالایی افزایش می دهد و باعث افزایش کیفیت کار نهایی ما می شود، دسترسی به آرشیو بزرگ و متنوع از این متریال های آماده می تواند بسیار کاربردی و ارزشمند باشد، که از دسته بندی تکسچر و متریال در سایت CGKOK می توانید به این آرشیو دسترسی داشته باشید، همچنین از بخش متریال VRay می توانید متریال های ویژه وی ری را دانلود کنید.

معرفی تعدادی از مجموعه های متریال و تکسچر آماده در سیجی کوک

دانلود رایگان متریال وی ری – archshaders ولوم 3–1

ولوم 1 تا 3 مجموعه متریال های حرفه ایی و با کیفیت Archshaders از شرکت اورموشن، مجموعه Evermotion Archshaders یکی از کامل ترین آرشیو های متریال vray است که حاوی صدها متریال آماده vray در تمامی موضوعات است.

دانلود رایگان متریال وی ری

دانلود متریال وی ری

مجموعه ایی کامل از انواع متریال آماده برای 3ds Max. این آرشیو شامل انواع متریال های با کیفیت در دسته بندی های مختلف مانند: بتن، شیشه، رنگ داخلی، گچ، چوب، موزاییک، پارچه، پارکت، مایع، فلز، سرامیک ، چرم ، سنگ ، سنگ قیمتی ، پلاستیک و رنگ ماشین می باشد.

دانلود متریال وی ری

آرشیو کامل تکسچر Arroway

یکی از با کیفیت ترین آرشیو های تکسچر در دنیا که در چندین دسته بندی مختلف که هر کدام شامل دهها تکسچر حرفه ای است در این بخش آماده دانلود شده است.

تکسچر چرم

آرشیو کامل تکسچر

یکی از حرفه ای ترین آرشیو های تکسچر و متریال PBR در این بخش از CGKOK در اختیار شماست، مجموعه ای حرفه ای و با کیفیت بالا در دسته بندی های موضوعی مختلف که هر کدام شامل دهها تکسچر مختلف هستند.

دانلود تکسچر PBR پارکت

پرسش و پاسخ و رفع اشکال

اگر سوالی در این زمینه دارید می توانید در بخش کامنت های همین پست ارسال کنید، حتما بررسی و پاسخ داده خواهد شد، اگر نظری در این مورد دارید یا اطلاعات خاص دیگری که به این مطلب بتوانید اضافه کنید حتما در بخش کامنت ها برای ما ارسال کنید.

این مطلب را هم ببینید: آموزش استفاده از HDRI در VRay