سلام دوستان امروز می خواهیم نحوه استفاده از پروژه آماده داوینچی ریزالو را با هم بررسی کنیم، در این آموزش نحوه کار با پروژه های اسلاید شو عکس و فیلم را برای مثال بررسی می کنیم، کار با سایر پروژه ها هم به همین صورت است. پروژه های آماده در واقع پروژه های هستند که از قبل توسط یک فرد حرفه ای طراحی و اجرا شده اند و شما می توانید با صرف کمترین زمان ممکن و فقط با ویرایش کردن تصاویر، ویدیو ها و متن ها از آن قالب آماده برای کار خود استفاده کنید. با سیجی کوک همراه باشید در آموزش استفاده از پروژه آماده داوینچی ریزالو

ویدیو آموزش استفاده از پروژه آماده داوینچی ریزالو

خوب از دسته بندی پروژه آماده داوینچی ریزالو در سایت سیجی کوک می توانید یکی از پروژه های آماده را دانلود کنید و آن را از حالت فشرده خارج کنید تا به فایل های پروژه دسترسی داشته باشید. وقتی که DaVinci Resolve را باز می کنید اولین بخشی که با آن روبه رو می شوید project manager است، اینجاست که می‌توانیم یک پروژه از قبل ساخته شده را انتخاب و باز کنیم یا یک پروژه جدید ایجاد کنیم و برای استفاده از الگوی نمایش اسلاید DaVinci Resolve، ما در واقع کاری را انجام می دهیم که به آن بازیابی پروژه می گویم.

 1. برای بازیابی یک پروژه، در هر نقطه خاکستری اینجا کلیک راست کرده و Restore را انتخاب کنید.
 2. در سیستم خود به محل دانلود فایل های پروژه آماده رفته و فایل پروژه را انتخاب کنید.
 3. آن را باز کنید و باید دقت کنید که چند نسخه مختلف از قالب آماده وجود دارد که هر کدام با نرخ فریم متفاوتی مشخص شده اند.
  نکته در رابطه با مرحله 3: این به این دلیل است که DaVinci Resolve در حال حاضر برای جابجایی بین نرخ فریم تایم لاین در اواسط پروژه مشکل دارد، بنابراین ما انواع نرخ فریم استاندارد شده را به شما ارائه کرده‌ایم تا بتوانید مطابق با نیازهای پروژه خود یکی را انتخاب کنید. برای پروژه مثال ما، تایم لاین 29.97 فریم بر ثانیه را انتخاب می کنم زیرا می خواهم شخصاً با آن کار کنم.
 4. در فایل های پروژه آماده، پوشه ای با عنوان Font وجود دارد. در داخل یک فایل متنی وجود دارد که در آن لینک فونت های استفاده شده در پروژه موجود است، اگر به این فونت ها نیاز دارید می توانید آنها را دانلود کنید یا فونت های پروژه را تغییر دهید.
 5. اکنون قالب را به سادگی با دوبار کلیک کردن روی آن باز کنید.
 6. می‌توانید ببینید که همه عناصر به‌ جز عکس یا محتوای ویدیویی که می‌خواهید اضافه کنید، و همچنین متن خاصی که می‌خواهید نمایش داده شود، در جای خود قرار دارند.
 7. در بالا سمت چپ، باید بتوانید media pool خود را ببینید که باید شامل سه پوشه باشد: Other، Edit و Final.
  پوشه Other جایی است که بسیاری از عناصر اصلی که الگو برای ایجاد افکت نهایی استفاده می کند، در آن قرار دارند.
  پوشه Edit جایی است که می‌توانید روی هر یک از تصاویر یا متن‌های درون قالب تغییراتی ایجاد کنید.
  پوشه Final جایی است که خط زمانی نمایش نتیجه نهایی الگو قرار دارد.
 8. برای اینکه به راحتی بین پوشه‌ها و timelines حرکت کنید، می‌توانید کادری را که برچسب Bin List است علامت بزنید.
 9. بنابراین با در نظر گرفتن این موضوع، اکنون روی پوشه Edit دوبار کلیک می کنیم و در اینجا می توانیم دو پوشه جدید را ببینیم: Text و Images و Videos. احتمالاً می‌توانید حدس بزنید که در هر یک از این پوشه‌ها به چه چیزی دسترسی دارید تا تغییر دهید.
  بیایید نحوه تغییر متن در قالب خود را بررسی کنیم.
 10. وقتی وارد پوشه Text می‌شوید، می‌بینید که چندین timelines برای تکه‌های مختلف متن موجود در قالب دارید.
 11. اینها را می توان به صورت جداگانه با برجسته کردن لایه Text در اینجا، و تغییر آنچه متن از داخل پنجره Inspector می گوید، تغییر داد.
 12. به خاطر داشته باشید که از این بخش می توانید فونت، رنگ، موقعیت و همچنین مجموعه ای از پارامترهای دیگر را در رابطه با متن مورد نظر تغییر دهید. و به محض اینکه قطعه متن را تغییر دادید، در final timeline موجود در پوشه Final نیز تغییر یافته ظاهر می شود.

همچنین می توانید تشخیص دهید که با چه متنی در حال تعامل هستید زیرا برچسب عددی مرتبط با هر تایم لاین متن با ترتیب نمایش آن در پروژه نهایی مرتبط است. بنابراین اگر به سرعت تغییرات بیشتری در این قالب‌های متنی دیگر ایجاد کنیم، می‌توانیم ببینیم که به طور موثر تمام متن درون قالب را سفارشی کرده‌ایم.

بسیار خوب، اکنون که متن قالب را تغییر دادیم، بیایید چند تصویر و ویدیو به الگو اضافه کنیم تا آن را واقعاً متعلق به خودمان کنیم.

 1. بیایید به پوشه Edit و سپس به پوشه Images and Video برویم. و در اینجا می‌توانیم همان وضعیت متن را ببینیم، یک تایم لاین شماره‌گذاری شده برای نشان دادن ترتیب ظاهر شدن تصاویر و ویدیو ها در پروژه.
 2. در واقع می توانید تصاویر یا ویدیوها را مستقیماً از رایانه خود روی جدول زمانی بکشید و رها کنید.
 3. همچنین باید توجه داشته باشید که آن تصاویر یا ویدیوها اکنون در Media Pool برای کشیدن و رها کردن از اینجا به جدول‌های زمانی بعدی در دسترس هستند.
  توجه: اگر می‌خواهید از یک تصویر در چندین توالی استفاده کنید، می‌توانید این کار را انجام دهید، اما به احتمال زیاد می‌خواهید تصاویر منحصربه‌فردی برای هر خط زمانی داشته باشید. بنابراین بیایید جلوتر برویم و چندین تصویر و ویدیو منحصر به فرد را در هر جدول زمانی قرار دهیم.
 4. اگر عکس‌ها و فیلم‌ها را در کامپیوتر خود ترکیب کنید، بسته به وضوح هر کدام، ممکن است احساس کنید که آنها خیلی بزرگ هستند. شما به سادگی می توانید اندازه تصویر را با برجسته کردن آن در جدول زمانی، رفتن به Inspector و کاهش بزرگنمایی مجدداً تنظیم کنید تا آن را در محدوده قاب قرار دهید.
 5. در نهایت، می‌خواهید مطمئن شوید که عکس‌های شما به گونه‌ای تمدید می‌شوند که حداقل طول مدت هر بخش از الگو را ادامه دهند. به عنوان مثال، بیشتر بخش‌های این الگو تنها به مدت 5 ثانیه طول می‌کشد، بنابراین گسترش هر تصویر به خوبی از بین می‌رود که از معرفی و خروج صحیح هر بخش بدون برش زودهنگام اطمینان حاصل می‌کند.
 6. اکنون پس از اینکه هر تایم لاین در نهایت پر شد، می توانید به جدول زمانی نهایی خود نگاهی بیندازید. اگر مشکلی وجود داشت این زمان عالی برای پیدا کردن مشکلات و انجام تنظیمات لازم است. اما اگر همه چیز عالی به نظر می رسد، می توانید با یک خروجی گرفتن ساده نتیجه نهایی خود را ارائه دهید.

خوب این آموزش هم به پایان رسید و امیدوارم برای شما مفید باشد، تنها کاری که لازم است بکنید این هست که پروژه را باز کنید، تصاویر،ویدیو ها و متن ها را تغییر دهید و از آن خروجی بگیرید و این کار به سادگی امکان پذیر است و نیاز به دانش زیادی در DaVinci Resolve نیست، با ما در بخش آموزشی سایت cgkok همراه باشید.

این مطلب را هم ببینید: آموزش کار با پروژه آماده فاینال کات پرو